Vanhojen puhelimien keräily

En ole ollut ikinä mikään kännykkä friikki, vaan ostanut usein aika halvan puhelimen. Nyt kun katsoo näitä vanhoja nokia puhelimia, niin onhan ne pirun hienon näköisiä. Kaikissa omanlaistaan designia ja ne erottuvat toisistaan. Varsinkin tuo N 90 avattuna, kun näppäimistö näkyy on todella upea. Harmi ettei mitään tuollaista enää tehdä.
 
Saa olla muuten YV yhteydessä jos täällä on muita Nokia keräilijöitä, itsellänikin jonkin verran kaksoiskappaleita ja varaosia myös eri malleihin.
En niinkään ole mitään myymässä mutta vaihtokauppaa voisi käydä.
 
2006 oltiin Nokialla siinä pisteessä että päätettiin tuoda markkinoille erityisesti naisille suunnattu puhelinmallisto, L`Amour.
Tätä ennen olivat ainakin mallit 8810 (ensimmäinen zippo) ja 8210 olleet sellaisia malleja joista monet naiset myös pitivät.
Nyt esitelty mallisto oli kuitenkin ensimmäinen laatuaan joka kosiskeli varsinaisesti pelkästään naisia.
L`Amour -kokoelmaan kuului neljä puhelinmallia ja ne kaikki julkaistiin trendipuhelimiksi profiloituneeseen 7000-sarjaan.
Puhelimien mallit olivat 7360, 7370, 7380 ja 7390.
Näistä tavanomaisin ja edullisin oli 7360, mutta kaikissa muissa olikin sitten erikoisia toteutuksia. Tunnetuin malli tästä puhelinsarjasta on varmaankin 7380, eli ns.huulipunapuhelin. Luuri oli huulipunapuikon muotoinen, eikä siinä ollut esimerkiksi perinteistä näppäimistöä lainkaan, vaan numeroiden valinnat suoritettiin pyöritettävän kiekon avulla. Todennäköisesti yksi erikoisimmista kännyköistä mitä koskaan on valmistettu. Tällä luurilla sai taatusti huomiota osakseen. Olipa siihen saatu kuitenkin mahdutettua 2Mpix kamera ja mp3 soitin vielä lisäksi. Hintaa tälle erikoisuudelle tuli 500€.

7370 oli myös erikoinen simpukkamallin puhelin jonka kaksiosainen runko taittui auki pyörähtämällä 180 astetta.


Omasta kokoelmasta löytyvät 7390 ja 7360 mallit.


7360 pink ja 7390 bronce. L`Amour -sarjan puhelimet ovat helppoja tunnistaa niiden kuoren välistä pilkottavasta kangaspalasta ja siinä olevasta logosta.
Erityisesti kuorien koristeellisuuteen oli kiinnitetty huomiota. Kuviot ja linjat pyrkivät muodostamaan yhtenäisen kokonaisuuden.
Kuviointien kerrottiin saaneen vaikutteita eri kulttuurien käsityöperinteistä sekä arkkitehtuurista. Materiaalit imitoivat mm.keramiikkaa ja nahkaa.


Malliston edullisinta (250€) ja perinteisintä päätä edustaa 7360 jossa valintanäppäin imitoi selvästi jotain kiveä.
Ornamenttikuviointi on hyvin hillittyä ja näppäimistön reunaa kiertää kromikehys...


..joka jatkuu jännästi puhelimen vasemman kyljen kautta aina takakannen puolelle saakka.
Yksityiskohtina kromilistaan piilotettu äänenvoimakkuuden keinukytkin ja värimaailman mukaan sopeutettu "Nokia"-teksti.


Takakansi imitoi ehkä jotain nahan tapaista. Kamera on aivan perus vga-tasoinen 640x480.
Muuten puhelin on ominaisuuksiltaan perusmalli. Musiikkisoitin ja radio siinä kuitenkin on.


7390 oli koko L`Amour malliston "tehokkain" ja siihen oli pakattu eniten ominaisuuksia. (450€)
Se oli mm. ainoa jossa oli 3G sekä salamalla varustettu peräti 3Mpix kamera.
Sekä sisä- että kansinäyttöä kiertää alumiininen kehys. Ulkonäytön kehys on eloksoitu pronssin sävuiseksi ja siihen on kaiverrettu erikoiset ornamenttikuviot.
Noista etukannen kolmesta pikkunapista pystyi hallinnoimaan musiikkisoitinta, radiota tai valitsemaan kameran. Etukannen näyttö itsessään toimi kameran etsimenä.
Valmiustilassa etukannen näyttöön sai näkynään kellon joko analogisena tai digitaalisena.


Latauspistoke, virtanappi sekä infrapunaportti on sijoitettu toiselle kyljelle.


Toiselta puolelta löytyvät äänenvoimakkuuden nappi sekä kameran laukaisu.


Takakannessa on oikeasti jotain keinonahkaa johon on painettu tuo Nokia logo.


Sisänäyttöä kiertää myös ornamenttikuviointi alumiinipinnassa. Tässä simpukkamallissa on myös toinen vga-tasoinen kamera videopuheluita varten.
Näissä kaikissa L`Amour puhelimissa on myös hieman erikoisemmat ohjelmiston teemat, joissa toistuvat kuorien kanssa yhteensopivat kuvioinnit.
Myös soittoäänet ovat ainakin osittain juuri näille malleille räätälöityjä. Myös pienempiä yksityiskohtia, kuten näytön avaus- ja sulkemisääni, on tässä mallissa valittavissa aiheeseen sopivaksi.


Tällainen kokomuunnin ohjelma löytyy myös L`Amour puhelimista vakiona.


Jos näitä puhelimia halusi kantaa edustavasti gaalailloissa mukana niin Marimekko valmisti Nokian lisenssillä ainakin kahta eri kokoluokkaa olalla pidettäviä puhelimen kantolaukkuja aidosta nahasta ja metallisella kantohihnalla.


Juuh.
 
Viimeksi muokattu:
Tällanen CIB Eriksoni ois tuossa naapurin kirppiksellä kympillä (tai ainakin oli torstaina). Jätin sinne ku en näistä mitää tiiä vaan huomenna meen tuosta ohi ku käyn Maistilalla jos joku moisen haluaa!

5B85BDD6-3BA6-439D-B195-ED0F7932D39F.jpeg

On kyllä vitun siisti ja hintakin ois hyvä! Mutta enhän minä tuolla(kaan) mitään tee!
 
Keräilyssä kannattaa pitää jonkinlainen "punainen lanka" sen suhteen mitä kokoelmiinsa haalii. Minä esimerkiksi olen pyrkinyt rajaamaan keräilypuhelimet vain Nokian näppäinmallisiin ja niistäkin vain jollain tavalla erikoisempiin malleihin.
Oma juttunsa näissä on myös ns. full settien keräily. Tuo nassekovan bongaama "Erkki" on hyvä esimerkki tällaisesta.




Tarpeeksi kauan kun näiden kanssa touhuaa niin alkaa jonkinlaista full set kokoelmaa kerääntyä vaikka ei niin yrittäisikään..
 
Varmaan tähän ketjuun parhaiten sopii, vaikka ei keräilystä niinkään ole kysymys.
Etsin komeroiden kätköistä ihan muuta, kun eräästä laatikosta tuli vastaan vanhat noksut vuosien takaa.
Ajalta jolloin vielä kehtasi näyttää julkisella paikalla käyttävänsä noksun puhelimia.

En tiedä onko noilla mitään suurempaa arvoa, mutta alkuperäisessä laatikossa kaikkine romuineen ja lappuineen kuitenkin.

IMG_20230412_143338__01.jpgIMG_20230412_143412__01.jpgIMG_20230412_143431__01.jpgIMG_20230412_143607__01.jpgIMG_20230412_143648.jpg
 
^Hienoja. Kelpaisi kyllä omiinkin kokoelmiin.
Onhan noilla jo rahallistakin arvoa ja keräilyarvoa tietysti nostaa tavallista erikoisemmat mallit sekä orkkislaatikot.
Itse ainakin kehtaan edelleen käyttää Nokiaa paikassa kuin paikassa, mikäs siinä.
 
Viimeksi muokattu:
Noksun 9210 löytyi kympillä kirpparilta. Oli melko törkyinen mutta kun pahimmat sotkut putsasi, niin ihan ok-kuntoinen puhelin sieltä paljastui.

IMG_1072.jpeg

Mulla ei ikinä kommunikaattoria ollut, joten ei ole oikein vahvaa nostalgiasidettäkään, muuten kuin hieman ehkä mainonnan kautta. Hauska laite leikkiä vähän aikaa, mutta aika suppeat ominaisuudet lopulta.

Paras käyttämäni modernimpi nokialainen oli N79, jolle löytyi paljon softaa ja 3D-pelitkin pyöri oikein hienosti. Kapula pääsi tositoimiin mm. Japanissa n. 15v sitten, kun Noksulla oli vielä (melko) tarkat kartat kyseisestä maasta ja piti navigoida sokkeloisilla kaduilla ja alueilla. Toisaalta siinä oli myös todella hyvä kamera, jonka päivänvalossa otetut kuvat ovat edelleen käyttökelpoisia! Mahtavaa näissä oli myös se, että pystyi korjaamaan aika pitkälle itse, kun kaikki oli modulaarista. Muistan ainakin hajonneen näppäimistön korvanneeni tuosta mallista käden käänteessä.

Tämän näköinen:
IMG_1074.jpeg

Tuota ennen oli aika pitkään N70, joka oli myös tehokas, mutta se oli myös paljon paksumpi jötikkä. Siihen sain myös ensimmäisen kännyviruksen Bluetoothin kautta juna-asemalta (2006 paikkeilla ehkä?). Onneksi oli vain leviävää sorttia, eikä muistaakseni mitään tietoja tuhoutunut.
 
Viimeksi muokattu:
9210 oli kova peli aikanaan. Sisälsi silloin paljon sellaisia ominaisuuksia mitä ei ollut missään muussa puhelimessa. Jos ajattelee minkälaisia puhelimet olivat -00 kun 9210 julkaistiin niin tämä oli silloin aivan huippua.
Suoravalintaiset toimintanäppäimet olivat käteviä (desk, tel, messaging, internet ym.) ja myös se että samaan aikaan pystyi ajamaan useampaa ohjelmaa.
Eikä irrotettavaa muistikorttiakaan löytynyt kovinkaan monesta luurista tuohon aikaan.
Joillekin jo täysikokoinen qwerty-näppäimistö värinäytöllä saattoi olla riittävä peruste ostaa kyseinen puhelin. Tämä luuri ei ollut myöskään sidottu 160 merkkiin kuten lähes kaikki muut tuohon aikaan. Pystyi kirjoittamaan helposti ja nopeasti vaikka pienen romaanin ja lähettämään sen sitten txt-viestinä kaverin 5110 joka huusi hoosiannaa pätkiessään sitä erillisiksi 160 merkin viesteiksi:).
Kuvien ja videoiden katselu oli tällä puhelimella vielä kömpelöä, mutta se oli kuitenkin mahdollista.
Mielestäni 9210 ja i-mallin suurin kompastuskivi oli GPRS yhteyden puute. Se olisi pitänyt olla viimeistään 2002 esitellyssä i-mallissa kun se jo saman vuotisessa 7650 puhelimessakin oli. Lopulta saatiin odottaa aina 2004 saakka ja 9500 julkaisuun ennen kuin Communicatoreihin saatiin oikeasti nopea ja toimiva netti. (9500 oli GPRS lisäksi myös WLAN)

Koitapa ladata Doom siihen 9210 puhelimeesi: http://www.freeware-symbian.com/nokia-9210-device-103/games-tag/c2doom-s80-download-1406.html
Pitäisi onnistua jos sinulle on erillinen muistikortinlukija, niin siirrä ladattu file suoraan siihen. File pitäisi olla .sis -loppuinen.
Muistaakseni jaksoi pyöriä ihan ok kunhan kytki äänet pois käytöstä.
 
Koitapa ladata Doom siihen 9210 puhelimeesi: http://www.freeware-symbian.com/nokia-9210-device-103/games-tag/c2doom-s80-download-1406.html
Pitäisi onnistua jos sinulle on erillinen muistikortinlukija, niin siirrä ladattu file suoraan siihen. File pitäisi olla .sis -loppuinen.
Muistaakseni jaksoi pyöriä ihan ok kunhan kytki äänet pois käytöstä.
Tämä versio ei toimi 9210:ssa, koska C²Doom on tehty S80 v2.0:lle, ja 9210:ssa S80 v1.0.

Nokia 9210:ssa pyörii kaksi Doomia: Wildpalmin tekemä Doom 9210 sekä suomalaisen Hannu Viitalan CDoom, jossa ei kylläkään ole ääniä.
 
^Totta. Mahtaisiko netin syövereistä vielä löytyä 9210 pyörivä Doom?
Se mikä minulla oli silloin aikanaan omaan 9210 asennettuna taisi olla toi Wildpalmin tekele kun muistan että siinä olisi ollut äänet mutta pyöri paremmin kun kytki ne pois. Täytyykin kaivaa vanhasta muistitikusta mihin olen koonnut kaikkea roinaa vuosien varrelta, josko siellä olisi myös toi asennustiedosto.

(edit. oikein muistin, se oli Wildpalmin versio Doom 9210 v1.3 mutta harmillisesti ei ollut enää asennustiedostoa minullakaan)
 
Viimeksi muokattu:
Takaisin
Ylös Bottom