Välipala/pikkunälkä ketju.

Pitääpä kans kokeilla, kun näköjään kalorimäärätkin on yllättävän maltilliset:

Screenshot_2024-04-14-02-21-22-37_4641ebc0df1485bf6b47ebd018b5ee76.jpg

(Esim. jossain Vihiksessä taitaa olla yli tuplasti.)

Tosi hyviä olivat huoneenlämpöisenäkin ja tosiaan tuo vähärasvaisuus on hyvä juttu. Ensin meinasin ottaa Pielispakarin lihapiirakan, ja sitä purressa suuhun oikein tirskahtaa taikinasta paistorasvaa.

Nämä ei ole sellaisia ällörasvaisia lainkaan ja täyte on tosi hyvänmakuista.
 
Mansikkasmoothie 🍓
Oikein nätti tää lasi, hieno yksilö. Löysin vähän aikaa sit kirpparilta. Tää pillikin kuulu tähän ja kansikin kuuluis jos haluaa käyttää. Olisko ollu jonku euron vaa. Vai peräti 0,50cent.
IMG_20240601_160757.jpg

Mmm, käytetty kirppispilli.

Et halua tietää missä ruumiinaukossa se on aikaansa viettänyt.
 
Mmm, käytetty kirppispilli.

Et halua tietää missä ruumiinaukossa se on aikaansa viettänyt.

Vaikutti puhtaalta ja liotin kuumassa saippuavedessä. :D Perustelin myös sillä sen että astioita voi ostaa kirpparilta kun miettii että aina kun syö ravintoloissa, pizzerioissa ym niin monet ihmiset niitäkin välineitä on käyttäny ennen sinua :D. Tau jos syö jonkun ystävän ym luona niin sielläkin on käytetty monien ihmisten toimesta yleensä niitä astioita ja monien vieraiden. Ja hyvin olen senkin aina kestänyt :D
 
Söin ison läjän kirsikoita. Harmi, kun ovat Suomessa niin kalliita. Turkissa tuli syötyä ihan helvetisti kirsikoita, kun tajusin siellä ollessa pitäväni niistä ja ne oli siellä varsin halpoja. Ehtivät kyllä siinä kesän aikana jo loppua kaupoista.
 
Pidä vaihto kalsarit käsien ulottuvilla

En ole kyllä itsestäni huomannut, että alkaisi merkittävästi paska luistaa noita syömällä. Turkissa oli pari kertaa ripuli ihan muista syistä. Ei onneksi tarvinnut kuin mennä apteekkiin ja sanoa diyare ja maksaa joku euro niin sai paketin ripulilääkettä.
 
En ole kyllä itsestäni huomannut, että alkaisi merkittävästi paska luistaa noita syömällä. Turkissa oli pari kertaa ripuli ihan muista syistä. Ei onneksi tarvinnut kuin mennä apteekkiin ja sanoa diyare ja maksaa joku euro niin sai paketin ripulilääkettä.

Luumut, kirsikat ja nektariinit itellä kyllä välitöntä märkäpierukamaa, toivotan onnea rautaisen suoliston omistajalle
 
Ostin Alanya Marketista paistopisteestä simitin ja söin sen ajaessani autolla kotiin. En odottanut paljoa, kunhan ajattelin ostaa huvikseni, kun noita Turkissa aina kadulla myytiin. Olikin kyllä todella positiivinen yllätys ja varmaan paras syömäni simit koskaan, kun siellä Turkissa nuo tuntui olevan aina vähän kuivia.

Nyt huuhdoin suun turkkilaisella Spritellä, jota luulin ostaessani vissyksi. Turkissa vissyt oli aina sellaisissa hyvin pienissä lasipulloissa ja hiilihappoa niin pajon, että meinasi pää räjähtää. Tämä juoma oli nyt vähän siis pettymys, vaikkei nyt mitään pahinta mahdollista juomaa ollutkaan.

Vielä olis myöhemmin maisteltavaksi ayrania, jota olen kovastikin Turkista lähdön jälkeen kaipaillut ja sitten pahaenteinen akoholiton mallasjuoma.
 
Takaisin
Ylös Bottom