SHOWPAINI

Laiskasti on tullut paineja kateltua nyt, mutta sunnuntain vastaisena yönä ois taas Royal Rumble, mikä pitää joka vuosi väijyä.
 
En sano, että Vince McMahon ois huono ihminen, mutta aika kova selälle paskantaja, raiskaaja, sextrafficcer, naisvihaaja, rasisti ja egomaanikko kuitenkin


Tai siis, väitetysti
 
Osui tossa silmään että Eddie Guerreron kuolemasta tulee ens vuonna kuluneeksi 20 vuotta. Lisäksi olen nyt samanikäinen kuin EG oli kuollessaan.

Siitä jatkoajatuksena, että kaikki oman nuoruuden suosikit alkaa käytännössä olla tämän päivän ricflaireja.

Mitä hittoa.

Onneksi on tullut useampi uusi sukupolvi laadukkaita painijoita, joista meidän ikäiset ovat kuninkaita lajissa.

Mut voisi vielä ohimennen mainita, että Sting (64v) vetää eläköitymismatsinsa ensi kuussa. :dolan:
 
Ja meistä nuorempia ei voi tosissaan ottaakaan, kuka nyt jaksais katsella jotain lapsia painimassa!

Niin nehän on niitä trikoourheilijoita UFC:stä vaan ilman kunnon gimmickejä.
 
Kolmen youtube kanavan mainostus:

- Tekee otteluista koosteita taustamusiikilla. Mielestäni onnistuu hyvin siinä mitä tekee.

----------------------------------------------------------

- Tekee "story of" -videoita. Erittäin mukavia videoita palata nostalgisoimaan menneitä aikoja.

----------------------------------------------------------

Tämä on itselle melko uusi tuttavuus, mutta on kyllä erikoista settiä. Silloin tällöin tulee katsottua matsi jos toinenkin. Lähinnä tulee ihmeteltyä, että miten noilla kestää paikat kunnossa. Minut jos joku nostaisi ja heittäisi tuollaiseen savimaahan nii ei helvetti ilmat pihalla ja selkä paskana. :dolan:
 
Lauantaina ja sunnuntaina oli WrestleMania XL tapahtuma.

Tuli ensimmäisestä illasta katsottua pari matsia:
Rhea Ripley vs Becky Lynch
-Perusottelu, odotin enemmän. Kaksi isointa tähteä naistenpuolelta, mutta potentiaali jäi lunastamatta ikävä kyllä.

The Bloodline (The Rock + Roman Reigns) vs Cody Rhodes + Seth Rollins
-Ottelu herätti kiinnostusta The Rockin takia. Oli mukava nähdä hänet tositoimissa, varsinkin kun viimeisestä kunnon ottelusta oli jo kuitenkin 11 vuotta. Toki selostajat mainitsivat sen olleen 8 vuotta sitten, mutta 6 sekunnin voittoa tuskin kannattaa edes ottaa huomioon. (Erick Rowania vastaan WrestleMania 32)

Vähän oli hidastempoinen ottelu kieltämättä, mutta The Rock esiintyi kuitenkin vakuuttavasti ja näytti olevan edelleen hyvässä kunnossa. Kaveri on kuitenkin 51v tätä nykyä. Ottelu kesti lähes siis 45 minuuttia, mutta olisi toiminut paremmin noin 30 minuuttisena. :unsure:


Toinen ilta tuli katsottua kokonaan suorana.
-Ja kyllä kannatti. Ilta oli kokonaisuudessaan onnistunut - ei missään vaiheessa tuntunut tylsältä, ja aika meni nopeasti. Ensimmäistä kertaa vuoden 2007 jälkeen, kun lopetin aktiivisen WWE:n seuraamisen, tuntuu siltä, että olisiko aika aloittaa taas? Odotan jopa seuraavaa RAW-jaksoa nyt. Jotenkin täysi hype on päällä! :DD

Tuntunut muutkin tykkäävän:
imdb 8.3/10
cagematch 9.18/10
@ viestinkirjoitus hetkellä olevat arviot ilta kakkosesta.

Katsokaa edes tuo illan viimeinen ottelu, jos ei muuten nappaa: Cody Rhodes vs Roman Reigns.
Lähtee nimittäin hyvällä tavalla aivan laukalle koko touhu. 💪💪💪💪💪💪💪
 
Lueskelin raportit WrestleManiasta ja pikkaisen ehkä kiinnostaisi tsekata tuo toinen ilta. Aika pähkinöitä tuntuu wrestling-yhteisö olevan tästä WrestleManiasta.
 
Katsokaa edes tuo illan viimeinen ottelu, jos ei muuten nappaa: Cody Rhodes vs Roman Reigns.
Lähtee nimittäin hyvällä tavalla aivan laukalle koko touhu. 💪💪💪💪💪💪💪

Tää oli kyllä mahtava. Oikein sopivaa mähinää Manian pääotteluksi.

Nyt kun katsoi tämän ja just viime kuussa oli AEW Revolutionissa Stingin viimeinen matsi, niin ei ihme, että tykkään lajista: Ei mikään muu viihde herätä samalla tapaa tunteita.
 
Kuulin vasta nyt Jake The Snake Robertsin tunnarin ekan kerran (okei oon ehkä joskus ennenkin siihen törmännyt muttei muistikuvia) ja sehän iski heti hermoon! Kunnon Jan Hammer -meininki! Nyt äkkiä Kebu tekeen tosta koveria.



Tykkään kyllä myös tästä The Snaken heel themestä, joka on oikeastaan remix tuosta vanhasta tunnarista. Sopii loistavasti sen aikaiseen hahmoonsa.



Jim Johnston on kyllä ihan kingi noidan kehääntulomusiikkien tekemisessä, vaikka ei itse varsinaisesti koskaan seurannut tai fanittanut painia, mutta osasi kyllä osuvia tunnareita tehdä eri hahmoille ja painijoille. Toki hutejakin on, mutta eihän sitä aina voi onnistua.

Tää on ehkä nykyisin oma suosikkini, mutta aika lailla unohdettu tunnari, kun Jeff Jarrett ei tätä kauan aikaa käyttänyt:

 
Takaisin
Ylös Bottom