Maine:
Maine:
Maine:
Maine:
Maine:
Maine:
Molemmat penkit pesty nyt alakerran suihkussa. Voi pojat miten paskaset olivat. Nyt antaa sitten kuivua ja jossain vaiheessa ensi vuotta pääsevät verhoilijan hellään huomaan. Toisesta penkistä korjataan tuo sauma kuntoon ja toiseen penkkiin lisätään hieman fylliä tarvittaviin kohtiin. Molemmista vaihdetaan ruostuneet verhoiluniitin pohjasta uusiin. Siinäpä ne suurimmat oikeastaan. Tuossa nyt kuva kuskinpenkistä ennen ja jälkeen pesun.
Ennen pesua
Jälkeen pesun
![]()
Maine:
Nämäkö olivat suoraan oikeanväriset?
Maine:
Kyllä. Noita Saharan penkkejä on vain tätä yhtä sävyä eli (tumman)vihreää. Haalistuneet toki siitä 30 vuoden takaisesta alkuperäisestä (tumman)vihreästä, mutta mitä kankaalta voi olettaa avo mallin autossa huonolla hoidolla..
Verhoilijalle soitettu ja sovittu loman aikana käynti siellä penkkien kanssa. En laittaisi pahaksi, jos saisi tuotua myös tuohon sävyyn vähän eloa eli tummentaa sitä, mutta en rehellisesti tiedä, onko sellaisia aineita oikeasti olemassa. Toki värjäys, mutta en halua ottaa riskiä sävyn totaalisesta vääristymisestä, että menee vituiksi sitten.. mutta we'll see it!
Maine:
Tilaat semmosta oikeen väristä kangasta siihen niin tulee viimesen päälle. Toki hintaa varmaan enemmän kuin pienellä meikkauksella.
Maine:
Verhoilija joutuisi tekemään käytännössä täysin uudet penkin verhoilut, joka on luultavasti ihan helvetin kallista tuollaisessa spesiaalikeississä.
Maine:
Maine:
Nyt pääsee vielä "pienellä" laskulla verhoilijalla, mutta kokonaan uudelleenverhoilu on sitten tämän tyyppisissä jutuissa siellä Wick arcade kaappi prokkis-hinnoissa![]()
Maine:
Varmaan kankaatkin maksaa ns. vitusti, jos meinas autenttista hommata.
E: no näköjään biblo jo vähän mainitsikin siitä.
Maine:
Työ se on mikä verhoilijalla maksaa. Tietävät ammattitaitonsa ja osaavat veloittaa hyvin tehdystä työstä, mikä on oikein. Näin sen pitääkin mennä. Itse materiaalit ovat ns. pennejä tuosta hommasta, mutta laadukkaat toki maksavat sitten ihan rahaa.
Muuan tuttava verhoilutti vanha 70-luvun pontiacin etu ja takapenkit kokonaan uudelleen ja fyllit vaihdettiin uusiin => 2500€. Mutta olivat sitten viimeisen päälle ja aidosta ei pystynyt erottamaan.
Maine:
Maine:
Maine:
Maine:
Täytyy sanoa että teet kyllä melkosen tarkkaa työtä kun näitä lukee! Mikä on tietysti oikein, mutta ei olisi itsestä noin pedanttiseen projektiin. Tässä kyllä jo innolla odottaa lopputulostaAinahan sitä sanotaan ettei entisöidystä saa koskaan omiaan takaisin, mutta veikkaan tällaisen spessuhomman olevan aika haluttu, vaikka tuskin ihan ekana myyntiin meneekään.
Maine:
Maine:
Maine: