Osakkeet, rahastot ja muut sijoituskohteet -keskustelu

Ite ei tarvinnu opintolainoja ollenkaan kun olin vaan kunnolla oravan pyörässä, eli opiskelin ja olin töissä samalla ja lopun aikaa varmaan kännissä/rabul.
:win:

Vain köyhät eivät elä velaksi. :monocle:
 
Menihän se "tonni vuodessa" osinkotavoite lopulta maaliin, vaikka en kesän jälkeen ole pystynyt laittaan käytännössä mitään osakkeisiin, kun mennyt uuteen kämppään kaikki extra.

USD 1 009,78

Tuo toki veroton summa ja tuleehan sitä vielä lisää Q4 aikana, mutta yks etappi saavutettu!

Näköjään kuukausi aikaisemmin tänä vuonna paukkui tuo tonnin osinkoraja. Huomaa kyllä että vaikka yks lafka lopetti kokonaan osingot ja monet on laskenu niitä määriä, niin korkoa_korolle ;TYCITTELEE vaan menemään.

USD 1 005,88

Veikkaan, että nää lamahommat ja muut kuitenkin kusee sen mun 1500$ /v targetin, pitää katella Tammikuussa mihi asti päästii!
 
Viimeksi muokattu:
Avasin osakesäästötilin Nordeaan, ihan vaan tulevia vuosia ajatellen ennakkoon. Toki pitää kuitenkin ostaa jotain 4 kertaa vuodessa että se pysyy ilmaisena, mutta enköhän mä pysty venymään siihen.

IMG_8228.jpeg

Tästä se lähtee! Vitosessa on 50 tonnin alku.

Olipa muuten ärsyttävä homma kaivaa Nordeasta että mistä tonne voi ees siirtää rahaa.
 
Avasin osakesäästötilin Nordeaan, ihan vaan tulevia vuosia ajatellen ennakkoon. Toki pitää kuitenkin ostaa jotain 4 kertaa vuodessa että se pysyy ilmaisena, mutta enköhän mä pysty venymään siihen.

IMG_8228.jpeg

Tästä se lähtee! Vitosessa on 50 tonnin alku.

Olipa muuten ärsyttävä homma kaivaa Nordeasta että mistä tonne voi ees siirtää rahaa.

Muistan lukeneeni (korjatkaa jos olen väärässä), että kohta tämä raja olisi 100 000. Mahtuu Radinki rahat laariin sitte.
 
Avasin osakesäästötilin Nordeaan, ihan vaan tulevia vuosia ajatellen ennakkoon. Toki pitää kuitenkin ostaa jotain 4 kertaa vuodessa että se pysyy ilmaisena, mutta enköhän mä pysty venymään siihen.

IMG_8228.jpeg

Tästä se lähtee! Vitosessa on 50 tonnin alku.

Olipa muuten ärsyttävä homma kaivaa Nordeasta että mistä tonne voi ees siirtää rahaa.

missäs siellä tämmönen?
 
Salkku on nyt 5,27% pakkasella.

Pitäisi varmaan ostaa jotain jo salkusta löytyviä osakkuuksia lisää vielä ensi tilistä, kun tietäisi mitä. Kävi siis pahimmillaan jossain 12 prosenttia miinuksella tämä minun touhu.
 
Huvittaa kun mulla on toi yks Sonyn osake jota ei pysty ees myymään (koska syyt mitä en jaksa enää toistaa), niin sieltä tulee näin hurjia osinkoja.

IMG_8980.jpeg

Viiden vuoden välein sais vissiin ostettua yhen oluen! Not bad!

Tais olla vielä isoin osinko tuolta tähän mennessä.

Edit: Osakkeen arvo on päälle 80e, ei siis kovin hurja osinkoprosentti.
 
Viimeksi muokattu:
Hyvin lähtenyt nyt tuo 12kk euribor painumaan alaspäin. Korkeimmillaan kävi vissiin 4,212% ja viimesin noteeraus 3,644%.

Hyvältä suunnalta näyttää näin asuntovelallisena (itsellä korontarkistuspäivä helmikuun puolessa välissä ensivuonna) ✌️

Tällä hetkellä marginaalin kanssa oltas melkein samossa lukemissa, mitä nyt ollaan vuosi maksettu. Jää nähtäväksi kerkeääkö jopa pudota alle, että jopa lainan erä pienentyisi. Tämä skenaario olisi todellakin paremmin mitä odotin!

Ps:

Lupaan sulle vuoden insiderit jos 12kk euribor putoaa alle 2% vuoden 2024 loppuun mennessä. Its a deal! :cheers:

Saadaanpa vähän painetta tuonne EKn suuntaan ainakin!

Kokoajan askel lähempänä vuoden insidereitä ;)
 
Viimeksi muokattu:
Sotahommat ku näyttää jatkuvan niin ostin tällä viikolla pari lappua Lockheed Martinia :sherlock2:

Kolmen pinnan yieldit ja näytti just saaneen jonku reilun 440 miltsin sopparin taas uusiin black hawkkeihi.

EDIT: Tällä hetkellä näyttäs tuo 1500usd osinko tavoite siltä että vajaa 1400usd tullu ja jotain 50$ tulossa vielä niin EI IHA!
 
1.5v sitten käytiin pankissa asti, konttorissa, kyselemässä jotta marginaalia voisiakko tarkastaa kun sen verran korkea on. Silloin ei tullu tulosta. Nyt v. 2023 lopulla pyysin uudelleen marg. tarkistusta vähän voimakkaammin sanankääntein, ja koska korot muutenkin korkeella (3kk euribor) niin sehän heilahti melkein prosentin verran alaspäin eikä tarvinnut edes konttorissa käydä. Kaikki hoitu verkossa. Lainan ehdot samat ja laina-aika. Maksoi 200€ (OPn bonuksista) joka ”kuittaantuu” n. 5 kuukauden velanmaksun myötä koska kuukausierä pienenee yli 40€.

edit. Voi tuntua ehkä pieneltä säästöltä mutta jos laskee teoreettisesti tuolla, että nelisen kymppiä vähenee koron osuus per kuukausi niin koko laina-ajalle laskettuna ”säästöä”, siis vähemmän korkoa pankille maksettavaksi, kertyy kahdeksisen tuhatta euro tonnia.
 
Viimeksi muokattu:
Luulin myyneeni suurin piirtein kaikki kryptot, enkä ole ainakaan vuoteen tiirannut markkinoita. Menin kuitenkin vilkaisemaan, että voisin pankittaa loput hilut, niin siellähän odotti ihan kiva potti. Ilmeisesti oli eetterit ja jotkut käppäaltit ponkaisseet niin, että salkun arvo oli yli tuplaantunut.

No, jätetään hautumaan ja katsotaan ens vuonna uudelleen :D

T. sijotus guru ukko

Edit: jaa olikin tuo oma ketju kryptoille. Oh well.
 
Takaisin
Ylös Bottom