- Viestit
- 2884
Maine:

NES-Retron virallinen Top 10 Game Boy Advance -pelit -lista
Virallinen äänestys on päättynyt ja ääntenlaskenta suoritettu. Tasapisteissä paremmuuden ratkaisi se, millä pelillä oli eniten eri äänestäjiä.
Statistiikkaa:
Äänestäjiä oli yhteensä 31 kpl, ja he antoivat ääniä yhteensä 88 eri pelille. Yhteensä 21 eri peliä sai vähintään yhdeltä äänestäjältä täydet 12 pistettä. Äänestys oli poikkeuksellisen tasainen kauttaaltaan, kärjessäkin useat pelit sijoittuvat yhden pisteen sisälle toisistaan. Jo 30. sija vaati 14 pistettä.
Pelin nimen perässä on pistemäärä ja suluissa äänestäjien määrä.
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Sijat 11-20:
20. Rhythm Tengoku (Rhythm Heaven Silver) 29 (4)
19. Max Payne 32 (5)
18. Mega Man Zero 3 34 (4)
17. Advance Wars 39 (7)
16. Fire Emblem (The Blazing Blade) 41 (4)
15. Final Fantasy Tactics Advance 42 (6)
14. Pokémon Fire Red / Leaf Green 43 (5)
13. Castlevania: Harmony of Dissonance 45 (9)
12. Advance Wars 2: Black Hole Rising 46 (5)
11. Pokémon Ruby/Sapphire/Emerald 46 (9)
TOP-10:

10. Mario Kart: Super Circuit
Pistemäärä: 47
Ääniä: 8 kpl
Täydet pisteet: 0 kertaa
- Tykkään N64:n Mario Kartista, SNESillä liian kökkö. Tämä osuu jotenkin maukkaasti niiden välimaastoon.

9. Fire Emblem: The Sacred Stones
Pistemäärä: 54
Ääniä: 6 kpl
Täydet pisteet: 1 kerran
- Fire Emblemit on suosikkeja vuoropohjaisista RPG-peleistä ja tämä on oivallinen osa.

8. Castlevania: Circle of the Moon
Pistemäärä: 55
Ääniä: 10 kpl
Täydet pisteet: 1 kerran
- Ja täytyy kyllä sanoa, että alun käppälookista kun pääsi yli, niin varsinkin korttikombohomma TUNTUI PIRU MAISTUVAN!
- Circle on joiltain osin selvästi keskeneräisenä julkaistu, mutta sen haaste, bossit, kenttäsuunnittelu ja musiikki on GBA-kolmikon parasta, joten peli pitää paikkansa suosikkina.

7. WarioWare, Inc.: Minigame Mania (WarioWare, Inc.: Mega Microgames!)
Pistemäärä: 68
Ääniä: 13 kpl
Täydet pisteet: 1 kerran
- Eka Wario Ware oli tosi hauska kokoelma ja jotain täysin uutta.
- Tässä oon joskus testannut ihan niitä yhden konsolin kaksinpelejäkin, riittihän niistä hupia ehkä puoleksi tunniksi.
- Sarjan myöhemmät osat tehneet alkuperäisen WarioWaren ehkä jossain määrin tarpeettomaksi, mutta yhtä kaikki ilmestyessään ihan hillittömän hauska ja kekseliäs julkaisu.

6. Castlevania: Aria of Sorrow
Pistemäärä: 92
Ääniä: 12 kpl
Täydet pisteet: 3 kertaa
- Mahdollisesti paras metroidvania sitten SOTN:in.
- Bossit, aseet, kartta ja hahmot, kaikki hipoo täydellisyyttä!
- Rytmitys pitää otteessaan poikkeuksellisen hyvin ja viihdyttävä tarina leikittelee pelisarjan vakiokliseillä.
- Hyvä Castlevania, hyviä biisejä ja muutenkin mukavan paljon äänisampleja.
- Ei Arian toimivuutta vaan oikein pysty olemaan huomioimatta.

5. Metroid: Zero Mission
Pistemäärä: 103
Ääniä: 16 kpl
Täydet pisteet: 2 kertaa
- Hitusen lässähtävästä lopusta huolimatta yksi parhaita remakeja. Ehkä minulle jopa se mieluisin Metroid. Tuntuma on juuri sopiva, eikä pituutta ole kyllästymiseen asti liikaa.
- Yhteen ominaisuuteen tiivistettynä Zero Mission on nopea. Tämä ei tarkoita vain kontrolleja ja tasohyppelytoimintaa, vaan pelaajan ei myöskään tarvitse jäädä jumiin umpikujiin. Peliä saa edetä vaikka ”väärään suuntaan” tai ainakin lopulta löytää varustepäivityksen.
- Kuin kevyt Super Metroid.

4. Wario Land 4
Pistemäärä: 108
Ääniä: 15 kpl
Täydet pisteet: 1 kerran
- GBA olisi kyllä ansainnut oikeasti uuden Mario-tasoloikan, mutta koska sellaisia tuli vain uusintapainoksina, on tyydyttävä Warioon. Oikeasti tämä ei kyllä ole tyytymistä vaan sopivan erilainen peli, joka pitäisi taas joku kaunis päivä läpäistä uudelleen.
- Heittoineen, kierimisineen ja muodonmuutoksineen Wariossa on kohtalaisen hauska tuntuma ja leikkimekaniikat, sekä kivoja gimmickejä. Mekaanisesti perushyvä tasoloikka, jonka persoonallinen presentaatio sekopäisine teemoineen ja konsepteineen kohottaa mutkattoman hyväksi.
- Ohjattavuus on Metroidien luokkaa, sillä molemmat pelit ovat saman kehitystiimin tulosta.
- Melkein täydellinen platformer ja vielä GBA yksinoikeus!

3. Mario & Luigi: Superstar Saga
Pistemäärä: 109
Ääniä: 14 kpl
Täydet pisteet: 5 kertaa
- Hyvää omaa huumoriaan ja kevyttä seikkailua.
- Mario RPG on kirjoissani paras peli ylipäätään, ja muistakin Marion roolipeleistä tykkäilen.
- Genreen kuuluvan dialogivuoren ja equip-valikkomönjäämisen lisäksi kartalla odottaa rönsyilevä ja salaisuuksientäyteinen tasoloikka, sekä yllättävän hyviä toimintaminipelejä.
- Erityisesti arvostan pelaajaa aktivoivaa taistelusysteemiä: vaikka hahmojen numerot kasvais pilviin, aina saa itse hyppiä, vasaroida ja muuten ajoittaa iskut ja varsinkin väistöt - tuntuu hyvältä väistää, vaikka omaa lv9000 putkimiestä vastassa olisi joku numeroiden valossa vaaraton kirppu.
- Vähän lapsellinen öhö-öhö -huumori toimii vielä näin wanhanakin.

2. Metroid Fusion
Pistemäärä: 110
Ääniä: 20 kpl
Täydet pisteet: 1 kerran
- Tunnelmallinen ja haastava peli.
- Pomotaisteluissa ja muuten mukavan haastava.
- Super metroidista seuraava!

1. The Legend of Zelda: The Minish Cap
Pistemäärä: 124
Ääniä: 19 kpl
Täydet pisteet: 1 kerran
- Sopivan kompakti seikkailu!
- Ilahduttava Zelda-seikkailu, jossa päästään kurkkaamaan ruohonjuuritasolle. Grafiikka ja jopa valaistusefektit tekivät minuun aikanaan vaikutuksen, ja onhan maisemia edelleen mukava katsella.
- Pidin tästä kovasti, eikä mieleen tule mitään mikä pelissä olisi ärsyttänyt.
- Komea kuin mikä.
Vaihtoehtoinen järjestys eri pelisarjojen välille.
Kiitos kaikille äänestäjille! Toivottavasti löydätte listaa tutkimalla paljon mieluista pelattavaa
Viimeksi muokattu: