NES Game Master - Läpäistyt pelit

xylitol

휘바 휘바
Ad Infinitum
Viestit
3913

Maine:

Tänne etusivulle listaan kaikki halukkaat, joilla tiedossa omat läpäistyt pelinsä.

Kun ilmoitat lisää läpäistyjä pelejäsi. Tee kokonaan uusi listasi suoraan spoilertagin taakse, että ne on helposti kopioitavissa suoraan etusivulle.

Ilmoita aina uudella viestillä tänne läpäisyistäsi. En välttämättä pysy kärryillä pelatuista peleistäsi, jos muokkaat edellisiä viestejäsi.

Listaan nimimerkit siinä järjestyksessä, ketkä ovat eniten NES-pelejä pelanneet läpi.

Nutshell
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
zelda
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
RetroUkko
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Wulfon
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Patrick Bateman
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Rami Airola
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Tingle
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
nassekova
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Zilverfang
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Metalliholisti
Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
 
Pitäsköhän tähän vähän laitella jotain infoa aloituspostaukseen, että idea tulee mahdollisille uudemmille käyttäjillekkin selväksi.
 
Yllättävän vähän Zilverfangilla pelejä listassa. :unsure:

Joo, ite oon sen verran huono pelaaja, etten mä mitään läpi asti pääse. Tai ei ainakaan tätä nykyä aika yksinkertaisesti riitä opetteluun.

Otin mä esimerkiksi muutama vuosi sitten tavoitteeksi päästä läpi ekan Mega Manin (ilman pause glitchiä) ja kyllä se lopulta läpi menikin.

Ehkä sitten eläkkeellä? :unsure:
 
Viimeksi muokattu:
Kerkesi juuri ennen vanhan boardin kaatumista ropsahtaa sata täyteen.

Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
Huhhuh, kova lista kyllä. Mulle aika tuntemattomia pelejä osa, mutta pakko kysyä mitä pidät vaikeempana näistä? Tai mihin meni eniten aikaa / hermot? Lolo 3 oli kyllä itelle aivan uskomatonta myrkkyä.
 
pakko kysyä mitä pidät vaikeempana näistä?

Kyllähän tuohon sekaan mahtuu vahinkoläpäisyjä, joita en varmaan enää pääsisi uudestaan läpi, ainakaan ilman pirunmoista hinkkaamista. Ei tosin kaikkia kiinnostaisi enää yrittääkään. Sitten taas toisaalta osa peleistähän on eri versioina muita helpompia syystä tai toisesta. Ja sitten jotain Megamaneja on pelattu niin monet kerrat vuosien varrella, että niistä on vaikeusaste ikäänkuin pudonnut.

Mutta mitä nyt tästä vuosien mittaisesta projektista enää muistan, niin äkkiseltään sanoisin, että vaikeimpien pelien joukkoon lukeutuu mm. ensimmäinen Batman, Castlevania 1 ja 3 (siitäkin huolimatta että JP versio on helpompi), Jetsons, sekä Over Horizon.

Kid Icarus oli hankala, mutta vain siksi, että yritin jostain syystä heti kättelyssä saada parasta loppua, mikä voi kusta niin monella tapaa, että saa oikeasti olla tarkka tekemisistään. Siinä kun täytyy pitää tarkkaa huolta sydämistä, oikeiden esineiden hankkimisista ja myöskin niiden pitämisestä hallussa.

Dragon Quest 2 on myös Famicom versiona erittäin hankala, vai pitäisikö sanoa puuduttava. Tässä jos missä on varsinainen grindaushelvetti kyseessä. Sitkeydellähän siitä lopulta selvittiin, mutta kyllä suurin osa ajasta meni ihan puhtaasti leveleitä grindatessa. Reilut 31 tuntia kesti läpäisyssä ja pelkkää vikaa dungeonia varten grindasin leveleitä 12-14 tuntia ja siltikin läpäisy oli tuurista kiinni.

Samaan puuduttavaan pinkkaan kuuluu Final Fantasy 2, joka on hiomaton tekele kaikin puolin. Leveleitä ei ole, statsien saannista ei ole mitään takeita ja kenttäsuunnittelu on aivan hanurista. Kaikki dungeonit on tehty harvinaisen rasittavan pitkiksi ja loppupuolella ei pääse tallentamaan peliä.

On niitä vaikeita pelejä varmasti reilusti enemmänkin ja veikkaisin, ettei termi Nintendo hard (tai mikä se nyt onkaan) ole täysin tuulesta temmattu.
 
Piti käydä lurkkimassa omaa listaa vanhalta hautausmaalta ja ihmettelin, miksi en ollut päivittänyt game master topsuun mitään pitkään aikaan, niin muistin, että höh, mullahan oli se oma topsu tälle, jossa tahkosin 100 peliä täyteen. Lista on jaettu kahteen osaan, jossa ekat 50 on ilman arvosteluja ja tokat sitten oli arvosteluketjussa. Jätän tuon arvosanan pelin perään, enkä laita noita jälkimmäistä 50kpl aakkosjärjestykseen, vaan jätän ne tuohon missä nyt ovat.

Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.

Ja juu, olen läpäissyt muutamia pelejä vielä tämänkin jälkeen, mutta niistä ei löydy arvostelua. Listaan kuitenkin laitoin ja tällä hetkellä näyttäisi olevan 104kpl läpäistyä peliä. Saa kysellä, jos joku peli askarruttaa olisi tarkoitus pelata itse läpi, niin kerron mielelläni lisää tarinaa.
 
Listalla ne, jotka olen varmuudella mennyt läpi ilman huijauksia Game Geniellä tai emulaattorien save/load -perseilyillä.

Emulaattoreilla tuli läpäistyä vaikka mitä (esim Final Fantasyt 1-3 ja Nightshade, mutta kun en muista käytinkö miten paljon tallennusapua, niin jätetään listaamatta). Ja Game Genietä muistan käyttäneeni ainakin Battle of Olympuksessa joskus aidolla raudalla, mutta en muista menikö se läpi ilman sitä vai sen kanssa, niin sekin jää listaamatta.

Bubble Bobble näistä taas on mennyt läpi Wiin VC-versiona, mutta ilman tallennuskikkailua. Kid Icaruksen ja molemmat Zeldat taas menin läpi Wii U:lla, mutta loppua kohden aivan tolkuttomalla saveload-raiskauksella, joten niitä en ole myöskään listannut.

Kirjaudu tai rekisteröidy katsoaksesi spoilerin sisällön.
 
Takaisin
Ylös Bottom