natedogg pelailee pitkästä aikaa N64:sta ja postailee fiiliksiä.

Lisätty puuttuvia videoita ja todettu samalla, että patteri taitaa olla myös Blast Corpsista riekaleina, eikä Controller Pakkikaan taida oikein toimia sen kanssa.

Täytyy vielä todeta, että noissa videoissa noi pelit näyttää aika vitusti paremmalta kun oikealla masiinalla LCD -tellussa. :rolleyes:

Perkele just kaks semmosta peliä mitä tekis eniten mieli pelata, ei nyt sitte jekkase kunnolla. ( SW ja BC siis )

Varmaan patterinvaihtohommiin ruvettava.
 
Off Road Challenge


Midwayn kolikkopeli käännettynä N64:lle.

Sama moottori kun Cruis'n Usa:ssa ja Worldissa. Periaatteessa Cruis'n USA Off Road vehkeillä.

Tykkääjät tykkää ja Itelle maistuu ainakin hyvin! Taisin tätä aikoinaan melko paljon pelatakkin.

Mut joo, ei tää kovin kovia arvosanoja saanu aikoinaan.


 
Wayne Gretzky's 3D Hockey

Tää on näitä harvoja urheilupelejä, mitä miekin jaksoin jopa pelata.

Nopea ja arcademainen pelityyli, sopii mulle!

Yhä edelleen ihan hyvä peli ja paljon hauskempaa kun joku Änärin mättäminen!


 
Mission: Impossible


Kyllä mää tästä tykkäsin aikanaan ja ihan kaikkine vikoineenkin väitän, että toimii tänäkin päivänä! Semmonen köyhän miehen MGS.

Tokihan tää on vähän tönkkö ja jne. mutta silti, jos ois vaikka jossain autiosaarella ja pitäs valita peli, niin ottasin tämän yli monen muun.

Myös noi esineitten käyttöhommat voi olla joskus vähän kryptisiä nykypäivänä, esim. alun facehommelit. Mutta eipä siinä tartte kun vaan käyttää tiettyä esinettä oikeassa kohtaa. Muutenkin vois olla vähän selkeämpi tuossa suhteessa.

Ihan hyvä, mutta muistakaa lukea manuaali!


 
Killer Instinct Gold


Hyvä tappelupeli on ja tulee olemaan hieno peli, jos vaan kontrollit toimii ja liikkeitä sekä hahmoja on tarpeeksi.

Tässä on kyllä peli, joka toimii about kaikin tavoin aivan takuulla vielä tänä päivänäkin!

Ainoastaan pelin 3D taustat ovat hiukan kärsineet, mutta grafiikka muuten hyvää.

Joku määrittelemätön final polish tästä tuntuu puuttuvan kuitenkin niin kontrolleista ( ihan hyvät ne silti on ) kun muutenkin, joten ei vaan yllä SNES -version tasolle, mutta on hieno peli kaikesta huolimatta ja ehdoton kokeiltava genren faneille ja ehkä muillekkin!

Itse en yleensä genren peleistä pidä mutta poikkeuksia on, kuten alkuperänen KI ja Street Fighter 2 sekä tämä.



E: se on vielä sanottava, että tää taistelijoiden koko haittaa tätä ite pelattavuutta jotenkin, kun SNES:illä ne oli semmosia jees kokosia, niin nyt ne on vaan ihan liian isoja ruudulle, koska pitäähän sitä nyt olla kokoa koska 64 pittiä saatana.
 
Viimeksi muokattu:
Alkuperänen KI on ihan vitun kova peli, mutta tää Gold ei oikein toimi samalla tasolla.

Ja oon constantly unohtanu mainita, että melkein kaikissa peleissä missä käytetään 3D:tä, framerate on ihan täyttä paskaa. Diddy on kyllä ihan siedettävä.

Jotenkin sen kanssa vaan eli ja en itekkään muistanu asiaa mainita, mutta onhan nää aika choppyja nykysilmin kaikki.
 
Forsaken

Peli oli saksaksi, pelaamaan pääsemisessä kesti pirun pitkään kun tuntu ettei mikään nappi edistä tai skippaa videoita ja muuta liibalaabaa.

Tämmönen hiukan Descent -tyyppinen luolalentely.

Semmosta 7 - 8 pistettä saanu aikanaan arvosteluissa äkkiä vilkastuna.

Itteä ei kiinnosta.
 
Banjo-Kazooie


Nyt oli taas ns. paremmalta osastolta tämä!

Pikkusen hidas alku, mutta kun alkuun päästiin niin hiton hyvähän tää oli. Pelasin ekan maailman läpi melkein täydellisesti.

Toista kenttää piti pikku tovi etsiä, minkä hiton takia nää pitää olla erillään toisistaan...

Mutta joo, tää tuntus toimivan vielä ihan tänäkin päivänä aika hyvin ja näyttää ihan OK:lta N64 tasolla.

Hyvä peli siis yhä edelleen!
 
Zelda: Majora´s Mask


Se huonompi N64 Zelda.

Hiton hyvä peli tää on kyllä vieläkin ja varmasti maistuu! Grafiikat nyt luonnollisesti on mitä on jne. mutta muuten täyttä rautaa.

OOT on myös mulla jossain, mutta eipä tuota taaskaan löydy. Perkele että tekis mieli pelata sitä!
 
No pers, OOT:ihan oli tuossa muitten pelin alla, eli sepäs löytyikin:


Zelda: Ocarina of Time


Eli ainakin meikäläisen muistikuvien mukaan se parempi Zelda. Jotkut kait tätä pitää yhä edelleenkin parhaana ikinä.

Itekkin muistelisin että tätä oli vaan jotenkin mukavampi pelailla.

Samat sanat tästä kun edellisestäkin noin muuten.
 
Lylat Wars


Viimeistä viedään.

Tää on kyllä jees räiske, vaikken näistä yleensä perustakkaan.

Reitin pystyy itse valitsemaan, vaihtelua on kun koneet vaihtuu ja muutenkin sarjan paras peli!

Ihan hyvin pelattavissa tänäkin päivänä ja tykkään ite kans.
 
Lylat Wars


Viimeistä viedään.

Tää on kyllä jees räiske, vaikken näistä yleensä perustakkaan.

Reitin pystyy itse valitsemaan, vaihtelua on kun koneet vaihtuu ja muutenkin sarjan paras peli!

Ihan hyvin pelattavissa tänäkin päivänä ja tykkään ite kans.
Tämä tulee pelailtua silleen säännöllisen epäsäännöllisesti aika usein. Varmaan ollut kerran joku jännetuppitulehduskin lähellä tätä hakatessa. Sukellusvenekenttä oli mielestäni perseestä, mutta muuten kyllä tosi jees menoa joka kentässä.
 
Blast Corps


No nyt on kyllä semmonen peli, mihin ei oo aika päässy purasemaan!

Ideanahan on siis tuhota ydinkärkilastissa olevan kuorma-auton tieltä kaikki rakennukset ja muut mitä tielle sattuu.

Käytettävissä on paljon erilaisia vekottimia kuten juna ja tietysti puskutraktori sekä myös robotteja pääsee ohjastamaan.

Perkele, tämä toimii!



Valittelin jossain välissä ongelmaa save gamejen kanssa.

Mut joo, eli eipä ollu ongelmaa save gamen kanssa kun luin manuaalin.

Käynnistin pelin ensin ilman controller pakia, joka toimii toisten pelien kanssa muuten ongelmitta. ( tai siis no, tottakai se valittaa olevansa paskana, heh, koska N64 ja controller pak ) En oo vielä kerenny koettaa, toimiiko tämänkin kanssa, mutta kuitenkin.

Tässä kasetilla olikin meikäläisen vanha save game joka oli aika pitkällä menossa, mutta päätin sitten tuhota sen, käynnistämällä konsolin start nappi pohjassa, jolloin menee memory manager ruutuun, jossa tuhosin vanhan pelini ja alotan nyt uuden alusta.
 
Takaisin
Ylös Bottom