Minkä pelin pelasit viimeksi läpi?

Erv0

NES-Retro Apprentice
Insider
Viestit
699

Maine:

Spider-Man 2 :ps5:

Joo perkele tuota on tullu viikko mätettyä aika ahkerasti! 35h seiso pleikkarin valikossa peliaikana, mutta taisi kyllä mennä pidempään oikeasti. Platinatrophykin tuli samalla hoideltua, enpä ookkaan semmostakaan aikoihin jaksanu hommata. Tässä oli ihan mieluista hommaa ja sai ilman sen kummempaa runkkaamista ja kikkailua niin mielellään hankki. Vähän meinasi tuotakin hommaa bugit vaikeuttaa kyllä... Oli kyllä kaikinpuolin helvetin hyvä peli, varmaan oma GOTY tälle vuodelle.
 

Sierain

NES-Retromaailma Elite
Insider
Viestit
3253

Maine:

Tomb Raider (PS Classic)

Nyt kun oli totutellut 3D-maailmassa loikkimiseen Mario 64:n parissa, uskaltautui pelaamaan ensimmäistä Tomb Raideria. Eräs kaveri hehkutti tätä kovasti silloin, kun peli oli uusi, ja kävinkin monet kerrat kokeilemassa, että mikä tässä on niin hienoa. Lopulta itseä kiinnosti kuitenkin enemmän Crash Bandicoot. En ole tainnut koskea Tomb Raideriin noiden aikojen jälkeen ja mieleen on jäänyt vahva kuva hankalista kontrolleista ja sekavuudesta. Pelot kävivät toteen heti "tutorialissa". Paljon tasohyppelyitä pelanneena tuo systeemi, jossa painetaan ensin hyppyä ja pienen viiveen jälkeen valitaan suunta, on todella takaperoinen. Toisaalta vähän vastaavaan on tottunut esim. Abe's Oddyseessa ja Prince of Persiassa, joissa hahmo liikkuu "asteittain". Kyllähän siihen sitten alkoi tottumaan ja aika äkkiä sitä oppi, miten tuolla palikkamaailmassa kuuluu navigoida.

tomb-raider.png

En muistanutkaan, miten kuumottava tunnelma tässä on jatkuvasti. Peli on aika hiljainen ja musiikki on varattu vain harvoihin kohtauksiin tehokeinoksi, mikä toimii aika hyvin. Vielä kun olisi jotain ambienssiääniä. Vaara tietysti vaanii joka kulman takana ja tämä tuntui yllättävän paljon kauhupeliltä, mitä en kyllä muistanut yhtään. Etenkin loppupuolella meno menee aika villiksi temaattisestikin. Muistin kyllä hämärästi yhden mörön ihan viimeisestä kentästä, mutta en sitä, että miljöö on lopulta kuin Doomista.

Mietin aluksi, että miten tässä on ikinä onnistunut pääsemään mihinkään, kun kentät ovat jumalattoman pitkiä ja kaikki pitää tehdä virheettömästi ja kuolematta. Jossain puolivälissä peliä oli sitten pakko katsoa oppaasta, että miten edetä, kun en löytänyt puskan takana ollutta vipua. Selvisi siinä sitten samalla, että tässähän on checkpointteja. Yksi emulaattorin asetus oli vain tehnyt niistä näkymättömiä. Joskus ihmettelinkin, että on jotain näkymättömiä esteitä "bugin takia", mutta nehän olivatkin varmaan tallennuskristalleja. Eipä ollut enää ihan niin armotonta ja tarkkaa tuon jälkeen. Muistin kyllä, että näissä oli jotain tallennuspaikkoja, mutta ajattelin, että ne olivat varmaan sitten kakkosessa (jossa on myös se hovimestarin lukitseminen pakastimeen). Ehdin jo ajattelemaan, että joku Dark Souls on ihan lastenleikkiä tämän rinnalla. Loppupään kentät olisivatkin olleet jo aika sadistisia ilman checkpointteja.

Pelihän näyttää jokaisen kentän jälkeen läpäisyyn menneen ajan (varmaankin vielä ilman kuolemia) ja pisimmät taisivat olla yli puoltatoista tuntia, mikä sai pelaamisen tuntumaan jotenkin työläältä. Lähes jokaista hyppyä pitää mallailla ja hinkata tarkkaan ja ympäristöäkin pitää tarkkailla, ettei taas vieri joku kivi niskaan, kun silmä välttää. Tuollainen yleinen pelaamisen raskaus onkin ehkä huonoin puoli tässä, mutta makuasiahan sekin on.

Taistelu on kyllä suht paskaa. En oikein ikinä keksinyt, miten siinä kannattaisi toimia. Paras taktiikka oli toki päästä johonkin tasanteelle, johon vihollinen ei pysty tulemaan ja räiskiä menemään turvasta. Kun tämä ei onnistunut, turvauduin sitten perääntymiseen, sivuttaishyppyihin ja tuuriin. Onneksi peliin on tajuttu ottaa pääpainoksi pulmanratkaisu ja tutkiminen. Jossain vaiheessa mietinkin, että peli olisi paljon parempi, jos vihollisia ei olisi ollenkaan, mutta toisaalta ne tuovat oman jännityselementtinsä: Tiedät olevasi kusessa, kun muuten hiljaisessa ympäristössä alkaa kuulumaan karhun murinaa. Sen verran osasin olettaa, että esineiden ja ammusten säästäminen palkitaan lopussa. Kankea taistelu ei ollut niin justiinsa viimeisissä kentissä, kun medipackeja oli kymmenittäin ja ammuksia tuhansia.

Odotin sysipaskaa kameraa, mutta itse asiassa se ei ole tässä hullumpi ajanjaksoon nähden. Pahin ongelma ovat ahtaat käytävät, joita on paljon, ja 90 asteen käännökset takaavat, että et todellakaan tiedä heti, mitä nurkan takana vaanii. Noissa onneksi harvemmin tapahtui mitään katastrofaalista ja vaikka peli tuntuu välillä epäreilulta, kenttäsuunnittelu on pääasiassa aika harkitun oloista.

1699200220992.png
1699200228157.png

Olihan tuo kaiken kaikkiaan aika hyvä peli, mutta ei ehkä sittenkään ihan omaa genreä. Ei ainakaan kiinnosta alkaa pelaamaan kakkosta ihan äkkiä.
 

tursel

NES-Retro Expert
Insider
Viestit
2509

Maine:

Jokavuotinen peliretriitti suoritettu viikonloppuna erään nimeltämainitsemattoman Tamperelaisen ravintolan kellaritiloissa, jossa nyt 11 vuotta peräkkäin viihdyttäneet videotykiltä ja pienimmiltä ruuduilta erinäiset Xboxit, tietokone, lautapelit sekä paikalla kiinteästi olevat arcade-pelikoneet ja sauna.

Tänäkin vuonna suoritettiin, vaikka tuo kellaritila alkaa olemaan jo hitusen nähty - tuntuu että joka vuosi siellä on vain enempi ongelmia ja epäsiistimpää paikalle mentäessä. Vakavasti alan miettimään jotain muuta tilaa tai tapaa järjestää jotain samantapaista ensi vuodelle. Tänä vuonna mm. rikki oleva uuni, ravintolan aukioloaikoina paikalle tullut pieni viemärinlemu ja muutama muu ongelma stressasivat enemmän kuin naurattivat.

Mutta niihin peleihin. Tällä kertaa ei viritelty esille kuin PC, Xbox One ja Nintendo Wii!

Aloitettiin sporttisesti Wii Sports Resortilla, jossa otettiin muita odotellessa ottelut frisbee golfissa, jousiammunnassa, pöytätenniksessä ja keilauksessa. Myöhemmin ennen saunaa vedettiin vielä energiset jumpat Wii Fitillä, jossa suosikit taisivat olla hulavanteen pyöritys, step dance ja pujottelu.

PCllä peleinä jatkui Overcooked 2, joka jossain vaiheessa otti porukkaa jo niin pahasti pannuun, että tapahtui luovutus. Olen edelleen sitä mieltä, että jatko-osa alkoi lisäämään tasaiseen tahtiin ärsyttäviä gimmickejä, jotka tekivät pelaamisesta ärsyttävää. Tähän sitten päälle se että tavaroita voi heittää, mutta epätarkasti, eikä heittää voi muuta kuin raakoja raaka-aineita, niin sähläys vituttaa.

Sitten vaihdettiin Rogue Heroes: Ruins of Tasos, joka oli ihan oknp Zelda roguelite. Eka dungeon päästiin, mutta toka tuntui vaativan jo vähän liikaa grindaamista että hahmot kehittyisivät. Nettipelinä olen yrittänyt tätä aiemmin, mutta onlinessa on jatkuvia yhteysongelmia, epäsynkkaa ja täysin peli-ilon tappavia bugeja. Myöhäisillasta viihdytti vielä urpopelit Duck Game ja Super Bunny Man.

Toisena päivänä sitten vähän taas kisailua eli Crash Team Racing Nitro-fueled (...jotenkin vuosi vuodelta pidän tästä pelistä vähemmän), Golf With Friends (ihan hauska mutta 18 reiän pelaaminen vuorottain neljästään kesti liiiiiian kaaaaauuuuuaaaan), Rocket League (edelleen hyvä, mutta en osaa enkä jaksa panostaa).

Vielä ehdittiin myöhemmin rakentaa antiikin ihmeet Monumental Failuressa, ja tänä aamuna vielä kilpailtiin 2v2 matsia Fling to The Finish.

Sekalaisesti kaikkea vähän pienempää siis, ja osa peleistä oli jo vähän käppää, mutta ihan hauskaa ajanvietettä silti koko aika.
 

Radikus

Administrator
Ylläpitäjä
Viestit
28634

Maine:

Toisena päivänä sitten vähän taas kisailua eli Crash Team Racing Nitro-fueled (...jotenkin vuosi vuodelta pidän tästä pelistä vähemmän)

Kuulostaa siltä että joku pärjää vuosi vuodelta huonommin. :unsure:
 

tursel

NES-Retro Expert
Insider
Viestit
2509

Maine:

Kuulostaa siltä että joku pärjää vuosi vuodelta huonommin. :unsure:

Ei meistä kukaan ole hyvä, kunhan ajellaan lämpimikseen neljällä botteja vastaan (medium? hard?) ja sitten lopputulos on että yksi on _ehkä_ päässyt palkintopallille.

Se mikä mua tossa hiertää on, että tuntuu että joka kerta on pelattu entistä enemmän melko ärsyttäviä ratoja josta voi tippua, ei ole edes hetken suoraa, ja vaikeustaso on aika jyrkkä jos peliä pelaa kerran vuodessa. Yhdistetään tähän sitten se, että pahimmilaan toi on sellaista Mario Kart Wiitä jossa otat selkään yhden missilen, sitten joku heittää perään pommilla, ja kolmas ajaa BULBAGAlla päin. Sit kun vauhti alkaa nousemaan ja oot hyppyrin kohdalla, niin viimeinen iskee pysätyskellon ja tiput radalta. Ei vaan enää huumori oikein riitä tommosiin ykköspallilta viimeiseksi tiputuksiin, enkä osaa riittävän hyvin driftata että ne supermutkaiset radat olisivat kauhean nautinnollisia pelata.

En ole varma, mutta oon ymmärtänyt että noi radat on jotain jälkikäteen päivityksissä tulleita uusia, joita ei ole ollut PS1-versiossa.

Eli olet osittain oikeassa, skill issue.
 

Radikus

Administrator
Ylläpitäjä
Viestit
28634

Maine:

Ei meistä kukaan ole hyvä, kunhan ajellaan lämpimikseen neljällä botteja vastaan (medium? hard?) ja sitten lopputulos on että yksi on _ehkä_ päässyt palkintopallille.

Se mikä mua tossa hiertää on, että tuntuu että joka kerta on pelattu entistä enemmän melko ärsyttäviä ratoja josta voi tippua, ei ole edes hetken suoraa, ja vaikeustaso on aika jyrkkä jos peliä pelaa kerran vuodessa. Yhdistetään tähän sitten se, että pahimmilaan toi on sellaista Mario Kart Wiitä jossa otat selkään yhden missilen, sitten joku heittää perään pommilla, ja kolmas ajaa BULBAGAlla päin. Sit kun vauhti alkaa nousemaan ja oot hyppyrin kohdalla, niin viimeinen iskee pysätyskellon ja tiput radalta. Ei vaan enää huumori oikein riitä tommosiin ykköspallilta viimeiseksi tiputuksiin, enkä osaa riittävän hyvin driftata että ne supermutkaiset radat olisivat kauhean nautinnollisia pelata.

En ole varma, mutta oon ymmärtänyt että noi radat on jotain jälkikäteen päivityksissä tulleita uusia, joita ei ole ollut PS1-versiossa.

Eli olet osittain oikeassa, skill issue.

No on kyllä tosiaan sellanen peli josta on vaikea nauttia jos ei treenaa tarpeeksi ja hallitse kunnolla.
 

tursel

NES-Retro Expert
Insider
Viestit
2509

Maine:

Cult of the Lamb (PC, Steam)

Söpölammas kerää söpöeläimiä söpön saatanalliseen kulttiin, jossa palvotaan lammasta, uhrataan vääräuskoiset, tanssitaan tulikokkojen äärellä ja käydään kurmottamassa muita jumalia.

Läpi meni, 12h sujahti.

Vähän on ehkä kummaa, että pelissä keräillään Tarot-kortteja ja uusia pukuja, jota ei sitten ehdi käyttämään. Loppuvastuksessa ei saa käyttää. Ehkä peli odotti, että kuolen huomattavasti useammin ja grindi loppuun olisi sitä myöten pidempi. Nyt meni aika kivuttomasti, kuolin pelin aikana ehkä puolen tusinaa kertaa (kerran viimeisessä loppuvastuksessa), ja homma oli taputeltu kun olin saanut ehkä puolet rakennuksista avattua.

100% grindaajalle tässä olisi taas kaikkea umpiturhaa grindattavaa, mulle riittää jälleen että näin lopputekstit. Mainio peli siihen asti, tosin jossain kohti alkoi tulla vähän sellaista pientä turhan puuhailun makua, ja muutaman kerran odottelin timeria kuin mitäkin mobiilipelin palkkia.

Oikein hauska peli, mutta tavallaan tässä ei ole söpögrafiikoiden ja hassujen teemojen lisäksi varsinaisesti mitään uutta, ihmeellistä tai erinomaisesti toteutettua.
 

tursel

NES-Retro Expert
Insider
Viestit
2509

Maine:

My Friendly Neighborhood (PC, Steam)

Oliskohan noin puolet pelattu?

Läpi meni tämäkin. ~5,5h meni. Ihan hyvä pituus tämmöiselle Resident Evil -tyyppiselle pelille, jossa lopussa joutuu jonkin verran tekemään backtrackingia - joka kuitenkin on aika nopeaa, kun pelin maailma on melko pieni ja oikopolkuja löytyy.

Survival -vaikeustasolla varsin helppo, mutta oikein nautittava.

Missasin tosin ison kasan kaikenlaisia salaisuuksia, esimerkiksi yhdellä alueella en vissiin käynyt lainkaan enkä yhtä asetta löytänyt lainkaan. Pitänee palata pelin pariin vielä uusintakierroksella. Vähän harmillisesti pelin tallennussysteemi tallentaa aina vanhan tallennuksen päälle, joten ei ole voinut jättää tallennusta keskelle peliä ja jatkaa siitä, vaan alusta pitää aloittaa. Tosin toisella kerralla varmasti nopeampi päästä tilanteeseen, että voi ihmetellä puuttuvia asioita, varsinkin jos ottaa vielä helpomman vaikeustason.

Harmillisesti pelin parasta musiikkia ei ehtinyt juurikaan kuulemaan

 

Peipposka

NES-Retro Novice
Viestit
72

Maine:

Deus Ex: Human Revolution Director's Cut (PC)

Cyberpunk 2077 jätti itselle tyhjän olon ja halusin pelata jotain about vastaavanlaista peliä, ja muistin että olen joskus aloittanut Deus Ex: Human Revolutionin, mutta jättynyt melko alussa kesken. Päätin kuitenkin pelata pelin Director's Cut-versio koska siinä on paranneltu boss fighteja jos haluaa yrittää päihittää niitä nonleathalina ja Missing Link-lisäri on suoraan liitettynä pelin kulkuun. Peliä tosiaan tuli pelattua tappamatta ketään, hyvin paljon sniikaten ja hakkeroiden. Bossitkin vedin tainnuttamalla. Ainoa eniten ärsyttävä puoli pelissä oli tuo kyseinen The Missing Link-tarina, jossa kaikki hahmon kyvyt ja aseet viedään ja pitää aloittaa ns alusta hahmon buildaaminen. Eniten tosin kyseisessä tarinassa ärsytti edestakaisin juoksentelu, samoja vittumaisia kohtia vedetään parhaimillaan 5 kertaan eestaas, toki varmaan yön pikkutunneilla pelaaminen lisäsi ärsytystä. Mutta muuten ihan timanttinen peli, ja oli hauska vetää nonleathalina sniikaten. Yksi parhaimpia sniikkailu tyylisiä pelejä mitä pelannut, ja hahmon buildaaminen oli siistiä. Musiikit myös jumalaiset ja juonikin oikein mainio, ihan huippu peli päällisin puolin.
 
Viimeksi muokattu:

tursel

NES-Retro Expert
Insider
Viestit
2509

Maine:

Hand of Doom (PC, Steam)

https://nesretro.com/x/t/dungeon-crawlerit-tms-pelit.1989/post-348255 mainitsin tästä, että tiukkaa dungeon crawler FMV-skeidaa tiedossa.

20231112123754_1.jpg

En tätä varsinaisesti dungeon crawleriksi laskisi. Ehkä enemmän first person -puzzlepeli. Puzzleihin käytetään taikoja, mutta ongelmat ovat vähän itseään toistavia. Kun tuulitaikaa käytetään kerran kivimurikan työntämiseen ja jäätaikaa veden päällä kävelyyn, niitä käytetään muualla sitten tismalleen samalla tavalla. Olisin toivonut vähän monipuolisempaa taikojen käyttöä. Tulipallotaika taisi olla ainoa jota käytettiin useampaan erilaiseen kohteeseen. Että ei tämä nyt mikään Mystlike ole myöskään.

Taistelukin on sitä, että otat miekan käteen ja klikkailet USE-nappia kunnes edessä oleva luuranko tai mörkö on kuollut. Väistellä tai puolustaa ei tarvitse, kun miekka stunlockkaa kaiken. Taistelua ei ole hirveän paljoa, mutta eipä sillä ole sen enempää annettavaakaan.

20231111235308_1.jpg

Mutta siitä huolimatta tää oli aika sympaattinen, ja selvästi joko sisäpiirivitsi tai intohimoprojekti. FMV on just semmosta ensimmäisten AVGN-jaksojen tyylistä paskaa, jossa on ostettu pari kaapua ja muoviluuranko halloween-kaupasta. Pelin 3d-maailma pyörii 200x150 resoluutiolla, 25 fps nopeudella ja rajoitetulla väripaletilla. Mukana on tietysti sumua ja muita kikkoja. Grafiikat ja maailma ovat tosin aika mäkisiä ja monimuotoisia ja lisäksi käytössä on monia efektejä, joita ei olisi ysärillä nähty. Välillä peli on liikkeessä jopa tietyllä tapaa kaunis.

Puhuvien hahmojen dialogi on äänitetty varmaan läppärin mikrofonilla ja hahmokuvissa esiintyy jotain photoshopattuja kavereita ja tekijän kissa.

20231111233156_1.jpg

5h meni läpäisyssä, en kohdannut peliä tappavia bugeja vaikka peli ei vissiin julkaisun jälkeen ole saanut yhtään päivitystä. Ensimmäisen lopparin kanssa taistellessa se ei tuntunut ottavan iskuja lainkaan ensin vastaan, kunnes tein "jotain" ja miekka alkoi osua. En tiedä mitä tein, vai oliko kyseessä ainoa bugi johon törmäsin.

Ihan huvittava ja sympaattinen kokonaisuus, mutta olisin samalla tyylillä voinut ottaa joko monipuolisemman puzzle-pelin tai kunnon dungeon crawlerin.
 
Viimeksi muokattu:

Sierain

NES-Retromaailma Elite
Insider
Viestit
3253

Maine:

Action SuperCross (DOS/GoG)

Eli vanha kunnon Across. Tuli nyt ihan ostettua tuo reilulla parilla eurolla. En ole ihan varma, olenko aiemmin pelannut kaikkia kenttiä läpi, mutta nyt olen viimeistään. Ihan hauska edelleen, mutta olihan tuossa kärsivällisyys koetuksella. 42 kenttää ja pelikellossa näyttää olevan tällä hetkellä 5h 25m.

1699980990387.png
 

pulis

NES-Retro Novice
Viestit
245

Maine:

Legend of Grimrock (iPad)

Tämmöne luolaseikkailu/gridderi, jonka viime kuussa jo aloittelin, tuli vihdoin läpäistyä. Jotain höpisin jo dungeon crawler ketjussa:
On lajityyppinsä parhaimmistoa.
Sanotaan semmone 4½/5

IMG_0166.png

IMG_0187.png
 

Kari Grandi

NES-Retro Master
Insider
Viestit
5237

Maine:

Lies of P

Oikeasti tää meni jo jokin aika sitten läpi, mutta nyt tuli sitten platinoituakin!

IMG_9192.jpg

Platinointi vaatii tässä monille soulseille tyypillisesti kolme kertaa läpipeluun eli tuli kyllä joka nurkka nuohottua. Mitään savekusetuksia en käyttänyt, eli pelasin oikeasti kolmesti läpi tämän koska aivan vitun hyvä videopeli.

Ymmärrän kyllä täysin että tälläinen ei kaikille iske, mutta oli kyllä omaan makuuni ~10/10. Hyvin lähellä Bloodbornea (johon tämä peli vertautuu pelillisesti tosi vahvasti), ja monilta osin jopa parempikin.

Aivan vitun hyvä videopeli.
 

Miri

Profession is sleep
Insider
Viestit
6376

Maine:

Black Skylands

Sit viimein ihan läpi asti. Meni vain joku kolme tai neljä päivää että tekee aikalailla kaiken, mutta toisaalta tiesin jo varhaisen version pelaamiselta että mitä tehdä.

Joitain bugeja löytyi vielä, yhtenä eräässä bossissa ensin kamera näyttää kun Eva ja bossi puhuu zoomaillen niihin vuoronperään, mutta kamera jäikin sit bossin luokse. Ratkaisin asian sit ottamalla käyttöön pelin parhaan snipun jonka olin hakenut jo alueelta minne ei olis pitäny silloin mennä, ja päivittänyt toiselta alueelta minne ei olis pitänyt mennä ja räiskin bossin vaan sillä näkemättä missä Eva tarkalleen.

Joitain asioita varhaisesta versiosta kuten asioiden viljeleminen ja sillä rahan tienaaminen oli poistettu, ja tollaiset jutut oli suoraviivaistetumpia. Mitä se lähinnä vaikutti peliin niin poisti sellaista turhaa edestakaisin ravaamista mitä varhaisessa oli paljon enemmän. Aikaisemmin myös tarvitsi erilaisia materiaaleja esim aluksen päivittämiseen mutta nyt siihen käytettiin ship steeliä, eri alueilla piti siis ravata vähemmän kuin mitä aikaisemmin oli.

Pelissä siis on se lentosaarien valtaaminen, asioiden etsiminen ja päivittäminen yms, ja voi vapaasti mennä eikä juonta ole pakko seurata, mutta tietyssä pisteessä lopussa peli muuttuu aika suoraviivaiseks, ja kun luulee että se olis ohi, niin vielä tulee aina jotain lisää. Vähän alkoi tulemaan sellainen "vieläkö jotain?" olo, mutta ihan loppu pelistä olikin sit toteutettu jännemmin ja samalla myös toi jotain sellaista että mikä selitti sen miks aina vaan jotain. Osa bosseista pelissä on vähän silleen laimeita että voisi olla enemmän jotain kikkailemista, mut tykkäsin vikasta bossista, siinä oli paljon samanlaista millaista on ollut esim 16-bit ajan action rpg:iden viimeisissä bosseissa.

Todella mukava että tollasia indie pelejä on ja ehdottomasti kyllä sen aikoinaan maksetun parin kympin arvoinen, koska tein kaiken paitsi raidit jotka on extrajuttu joista en pitänyt yhtään, niin kun peli oli ohi niin se sitten oli kanssa ohi. Peli antaa lopussa mahdollisuuden jatkaa tutkimisia tai lopettaa, ja valitsin jälkimmäisen koska olin jo tutkinut kaiken, ja loppu oli muutenkin oikein sopivasti sellainen "tää tarina oli tämmöinen". Kuitenkin pelissä oli joitain häiritseviä kertoja kun se vaan crashas, ilmeisesti unityn muistihallintajuttuja koska tekee just tietyn kaavan mukaan sitä, ja sitten se kameran zoomin sekoaminen pari kertaa. Jotain luin että PS5:sella menee ihan solmuun jos kuolee monta kertaa nopeasti peräkkäin, mut sellaiseen en tietenkään ite voinut törmätä.

Jos pelistä jotain muuta huonoa pitää etsiä niin pikkuisen liikaa on sitä sellaista turhaa kerättävää jolla ei tee mitään, tai josta ei saa edes mitään, saaret on kyllä ihan hyvin suunniteltuja ja usein niillä on joku jekku mikä on just sen saaren juttu, mutta se mitä aina sitten saa on suurimmaks osaks ihan turhaa. Pääjuoni kyllä vie aika monien saarien kautta, mutta osa on selvästi sellaista extracontenttia joka on olemassa että maailma olis laajempi, mutta sillä ei ole mitään merkitystä kuitenkaan.

9/10 joidenkin bugien, ja vähän sellaisen takia että on sisältöä mutta osalla ei ole mitään merkitystä, sen sijaan että peliin oli pitäny saada vielä yksi juttu lisää, niin olisi ehkä voinu hioa vielä loppuja bugeja pois, muuten antaisin pisteitä kyllä enemmän. Tämmösiä pelaa kyllä todella mielellään
 
Ylös Bottom