Final Fantasyt omalla kohdalla, sisältää spoilereita:
Final Fantasy 6 tuli pleikkarille osteltua, kun se sille joskus ilmestyi. Siinä vaiheessa oli FF7 ja 8 ainakin jo tuttuja pelejä, ehkä myös 9.
Taisin omaksi hämmästyksekseni pelata tätä yllättävänkin pitkälle, mutta sitten tuli taas jotain ylitsepääsemätöntä vastaan ja peli jäi siihen. Kait. Ei voi muistaa enää.
Final Fantasy 7 oli eka kosketus kyseiseen sarjaan. Muistan yläasteelta kun tyypit hehkutti peliä ihan vaan sen perusteella, mitä jossain Super Powerissa oli ollut pieni esimulgaisu. FF7:aa kyllä myös markkinoitiin siinä määrin, että siitähän pyöri ihan tv:ssä mainoksia. Mutta en tosiaan kyseisestä pelisarjasta tiennyt mitään.
Olin kerran kaverinkin luona näkemässä ja vähän kokeilemassa kyseistä peliä, mutta tuntu vain hiton oudolta. Kokeilin silloin sitä ihan ekaa tehtävää Midgarissa.
Myöhemmin sitten ostin pelin käytettynä VPD:stä, että kokeillaas nyt että mikä tässä on ihmeellistä.
Ja oli vitun kova.
Final Fantasy 8:n olen pelannut ainakin kolme kertaa kolmoslevyn loppuun eli siihen Seifer-taistoon, mutta en ole koskaan päässyt sitä pidemmälle.
Mitä tulee pelin taikasysteemeihin, niin itse ainakin petyin kun olin tottunut seiskan tapaan hoitaa asiat.
GF:n aikanahan sitä sai/piti jotenkin boostata? Itse en koskaan oikein tätä hommaa sisäistänyt tai tajunnut, enkä sitä myöten jaksanut sitten edes yrittää.
Squallin gunbladella kait kanssa pystyi yrittää parempia iskuja, kun painoi liipaisinta iskun aikana tai jotain, mutta koska olen kaiken maailman QTE-jutuissa ja vastaavissa huonoin ikinä, niin eipä sitäkään juuri tullut tehtyä.
Final Fantasy 9:n pelasin aikoinaan suht pitkälle ja tykkäsin pelin tyylistä enemmän kuin kasista. Jäin kuitenkin pelissä jumiin, koska en ollut kehittänyt hahmoja tarpeeksi tasapuolisesti. Siellä jossain lähempänä loppua (?) tulee hetki, kun ryhmä jakaantuu neljään pariin joilla kaikilla on sitten omat tehtävänsä. Niin siinä kohtaa peli meni vaikeaksi. Olin kait keskittynyt vain kolmeen - neljään päähahmoon ja loput oli omillaan. En sitten mitenkään saanut kunnon taistelupareja aikaiseksi tehtäviin. Varsinkin se läskikokkipallero oli mulla täysin alikehittynyt ja hyödytön otus jolla ei tehnyt yhtään mitään. En sitten mitenkään pärjännyt noissa tehtävissä ja peli jäi siihen. Aiemmat savet oli jotenkin sillai, että olisi pitänyt aloittaa paljon kauempaa tai jotain.
Final Fantasy X tuli hommattua silloin suht uutena PS2:lle, mutta eihän se ihan sitä ollut mitä oli odottanut. Siinä jäin silloin jumiin enkä oikein koskan innostunut uudelleen yrittämään. Jokunen vuosi sitten pelasin pelin lopulta läpi, kun PS4 HD-versio tuli ilmoille. Jäi loppujen lopuksi ihan ok fiilikset pelin suhteen.
Final Fantasy X-2 tuli aloitettua, mutta ei oikein napannut ja jäi nopeasti kesken.
Final Fantasy 12 tuli silloin joskus aikoinaan PS2:lla aloiteltua ja pelattua en tiedä kuinka pitkälle. Taistelusysteemi tuntui oudolta enkä tainnut oikein koskaan siihen kunnolla tottua. Lopulta jäin jonnekin taas jumiin, kun alikehitetyt hahmot tai jotain.
Ja siinä on kaikki fainalufantasut mitä on tullut pelailtua. En ole edes pitkään aikaan ollut kärryillä FF-maailman menoista ja pelitilanteista vaikka jotain uudempaa hyllystä löytyykin.